עברית רב־מגדרית

עברית רב־מגדרית, ובאנגלית Multi-Gender Hebrew, היא מערכת של אותיות עבריות חדשות המאפשרות קריאה וכתיבה רב־מגדריות, לה שתי מטרות מרכזיות: הנכחת הנשים בשפה העברית ויצירת מרחב חדש לזהויות מגדריות א־בינאריות. לצד האותיות הרב־מגדריות עוצב סימן ניקוד רב־מגדרי להקלה בקריאה. 

 

לראשונה, תוכלו להוריד את אותיות עברית רב־מגדרית ולהשתמש בהן לכתיבת טקסטים בעברית, במסגרת פיילוט בשיתוף תכנית אמירים ויוצרת עברית רב־מגדרית, מיכל שומר. במסגרת הפיילוט יעשה שימוש בפונט הפתוח "אלף", בגרסה חדשה שכוללת את אותיות עברית רב־מגדרית בעיצוב שומר, תחת השם ״גימל״.

כדי ללמוד כיצד להשתמש באותיות החדשות, הכנסו תחילה לממשק ההתנסות בהקלדה (ללא צורך בהורדה כלשהי). כדי להוריד למחשב את המקלדת והפונט ולהתחיל לכתוב בעברית רב־מגדרית, קראו את הנחיות ההתקנה. המלצה: אל תוותרו על ההתנסות בממשק, היא תלמד אתכן/ם את כל מה שצריך לדעת על השימוש באותיות החדשות.

עברית רב-מגדריתמיכל שומר, יוצרת ומעצבת עברית רב־מגדרית, בעלת תואר ראשון לעיצוב תקשורת חזותית מהמכון הטכנולוגי בחולון. שומר עובדת כעת על שחרור גרסה לשימוש באותיות החדשות בפלטפורמות שונות ולקהל הרחב. הפיילוט הקרוב הוא אבן דרך חשובה לקראת הפצה לקהל הרחב של עברית רב־מגדרית. תודה גדולה לדידי כהן על יצירת המקלדות, ולמולי דיין על כתיבת ממשק ההתנסות.

 

עברית רב־מגדרית בתכנית אמירים 

PDF iconמכתב הזמנה מראש התכנית, פרופ' צחי זמיר

שאלות ותשובות נפוצות

רגע, אני חייב.ת לכתוב עבודות עם פונט "גימל" מעכשיו?

ממש לא, הבחירה להשתתף בפיילוט היא אישית, וכל סטודנט.ית רשאי.ת לבחור להשתמש בפונט או לא.

איך אדע שמי שיקבלו את העבודה שלי יראו את האותיות החדשות?

את הקובץ יש לשמור בפורמט PDF ואז לשלוח למרצה, כך שגם שאם הפונט אינו מותקן על המחשב בצד השני, האותיות יוצגו בצורה תקינה.

למי אני פונה אם יש לי בעיה?

לנטע גולדפיין (שנה א'), תמר צ'ין (שנה ב') או רוני קפקא (שנה ג'), שנמצאות בקשר ישיר עם מיכל לעזרה טכנית ולשונית.

למי אני פונה אם יש לי רעיון או משוב על הגופן והשימוש בו?

גם - לנטע, תמר או רוני. בכל מקרה, בסוף הפיילוט יועברו משובים מפורטים בקרב כל המשתתפים.ות בו לאיסוף הערות טכניות ומהותיות. ישנה גם אפשרות לפנות ליוצרת ישירות, דרך הקישור בתחתית העמוד.

האם אני יכול.ה לכתוב מיילים בגופן? 

בשלב זה לא. הגופן עוד לא מעודכן לכל ממשקי הכתיבה, בנוסף לכך שהשימוש כרגע בגופן הוא רק פנימי (לצורך כתיבת עבודות), עד שהוא יפורסם לציבור הרחב.

האם אני יכול.ה לשלוח לחברים מחוץ לתכנית? 

עוד לא. כאשר הפיילוט יושלם ויהיה בשל להפצה רחבה יותר, נעדכן על כך באופן מסודר.

איך אני יודע.ת באיזה אותיות להשתמש באילו מצבים?

בממשק ההתנסות, תוכלו ללחוץ על סימן השאלה שמסביר את כל הקיצורים. בנוסף, במסמך ההסבר שנמצא בדרייב של כל מחזור, יש טבלה של כל האותיות החדשות ואופן השימוש בהן.

מתי אני משתמש.ת בניקוד?

שימוש בסימן הניקוד הרב־מגדרי הוא בגדר בחירה ואינו חובה, בדומה לניקוד רגיל. מטרתו לאותת לקורא.ת שישנה כעת אפשרות לקריאה רב־מגדרית של הטקסט. אפשר לבחור להשתמש בו במילים ״קשות״ או במילים בהן נדמה שהקריאה הרב־מגדרית היא פחות אינטואיטיבית. מידע נוסף לגבי הניקוד נמצא בקובץ הנחיות ההתקנה.

 

קישורים שימושיים:

 

  • עברית רב-מגדרית