עברית רב־מגדרית

בשנת הלימודים תש״פ  החלה תכנית אמירים במיזם ארוח של עברית רב מגדרית.

עברית רב־מגדרית, ובאנגלית Multi-Gender Hebrew, היא מערכת של אותיות עבריות חדשות המאפשרות קריאה וכתיבה רב־מגדריות, לה שתי מטרות מרכזיות: הנכחת הנשים בשפה העברית ויצירת מרחב חדש לזהויות מגדריות א־בינאריות. לצד האותיות הרב־מגדריות עוצב סימן ניקוד רב־מגדרי להקלה בקריאה. 

 

לראשונה, תוכלו להוריד את אותיות עברית רב־מגדרית ולהשתמש בהן לכתיבת טקסטים בעברית, במסגרת פיילוט בשיתוף תכנית אמירים ויוצרת עברית רב־מגדרית, מיכל שומר. במסגרת הפיילוט יעשה שימוש בפונט הפתוח "אלף", בגרסה חדשה שכוללת את אותיות עברית רב־מגדרית בעיצוב שומר, תחת השם ״אלף רב־מגדרי״.

כדי ללמוד כיצד להשתמש באותיות החדשות, הכנסו תחילה לאתר החדש של עברית רב־מגדרית והתנסו בהקלדה מהמחשב (ללא צורך בהורדה כלשהי). כדי להוריד למחשב את המקלדת והפונט ולהתחיל לכתוב בעברית רב־מגדרית, קראו את הנחיות ההתקנה כאן. המלצה: אל תוותרו על ההתנסות בממשק, היא תלמד אתכן/ם את כל מה שצריך לדעת על השימוש באותיות החדשות.

עברית רב-מגדריתמיכל שומר, יוצרת ומעצבת עברית רב־מגדרית, בעלת תואר ראשון לעיצוב תקשורת חזותית מהמכון הטכנולוגי בחולון. לאחרונה הוציאה שומר גרסה חינמית להורדה לשימוש באותיות החדשות של עברית רב־מגדרית והיא ממשיכה לעבוד על תמיכה בפלטפורמות נוספות. הפיילוט בתוכנית אמירים סייע ומסייע בשימוש מיטבי והפצה לקהל הרחב של עברית רב־מגדרית. תודה גדולה לדידי כהן על יצירת המקלדות, ולמולי דיין על כתיבת ממשק ההתנסות.

 

עברית רב־מגדרית בתכנית אמירים 

PDF iconמכתב הזמנה מראש התכנית היוצא, פרופ' צחי זמיר

שאלות ותשובות נפוצות

רגע, אני חייב.ת לכתוב עבודות עם פונט "אלף רב־מגדרי" מעכשיו?

ממש לא, הבחירה להשתתף בפיילוט היא אישית, וכל סטודנט.ית רשאי.ת לבחור להשתמש בפונט או לא.

איך אדע שמי שיקבלו את העבודה שלי יראו את האותיות החדשות?

את הקובץ יש לשמור בפורמט PDF ואז לשלוח למרצה, כך שגם שאם הפונט אינו מותקן על המחשב בצד השני, האותיות יוצגו בצורה תקינה.

למי אני פונה אם יש לי בעיה?

לנטע גולדפיין (שנה א'), תמר צ'ין (שנה ב') או ליאור בלוך (שנה א'), שנמצאים.ות בקשר ישיר עם מיכל לעזרה טכנית ולשונית.

למי אני פונה אם יש לי רעיון או משוב על הגופן והשימוש בו?

גם - לנטע, תמר או ליאור. בכל מקרה, בסוף הפיילוט יועברו משובים מפורטים בקרב כל המשתתפים.ות בו לאיסוף הערות טכניות ומהותיות. ישנה גם אפשרות לפנות ליוצרת ישירות, דרך הקישור בתחתית העמוד.

האם אני יכול.ה לשלוח לחברים מחוץ לתכנית? 

בהחלט כן! ניתן לשלוח לחברים את הגרסה המלאה של עברית רב־מגדרית - מומלץ לשלוח את הקישור לאתר החדש של עברית רב־מגדרית, ובו כל הפרטים: https://multigenderhebrew.com

איך אני יודע.ת באיזה אותיות להשתמש באילו מצבים?

בממשק ההתנסות, תוכלו ללחוץ על סימן השאלה שמסביר את כל הקיצורים. בנוסף, במסמך הנחיות ההתקנה והשימוש בנמצא באתר, יש טבלה של כל האותיות החדשות ואופן השימוש בהן.

לחצו כאן לעמוד השאלות ותשובות הנפוצות ומידע חשוב נוסף (זמין בכניסה מהמחשב) 

 

קישורים שימושיים: