טנדם שפות

פרויקט הטנדם של תכנית "אמירים"

לימודי השפות המודרניות ביחידה ללימודי שפות מושתתים על למידה פעילה, מסוגלות תקשורתית בשפה עצמה ומודעות תרבותית. עם זאת, ההתנסות המשמעותית ביותר היא כמובן שימוש בשפה מחוץ לכיתה עם מגוון דוברים בסיטואציות ממשיות. דרך מצוינת להתחיל ליישם היא שותפות "טנדם" (Tandem) – המונח המקובל בעולם למסגרות לחילופי שפה ותרבות. שותפות טנדם מיועדת לתלמידי השפות מרמות הביניים ואילך (סמסטר שלישי ללימודי השפה) מכיוון שמדובר במסגרת ליישום ולא בשיעור.טנדם 2

מאז הקמתה, מפעילה היחידה ללימודי שפות של האוניברסיטה העברית מגוון פרויקטי "טנדם" ללומדי שפות שונות יחד עם שותפים דוברי אותן שפות שמבקשים לשפר את מיומנויות התקשורת שלהם בעברית, בערבית או באנגלית.  

לתלמידי "אמירים" נבנתה מסגרת ייחודית, תחילה בשיתוף עם בית הספר לתלמידי חו"ל ע"ש רוטברג, ובהמשך גם עם סטודנטים ממסגרות אקדמיות נוספות בארץ ובחו"ל. ראויה לציון השותפות המוצלחת שנרקמה בשנה החולפת עם תוכנית ייחודית לתלמידי תיאולוגיה במנזר הדורמיציון.

פרויקט הטנדם אינו חובה ואינו מקנה נקודות זכות, ועם זאת הביקוש לו גבוה. מוזמנים להתרשם מהחוויות של תלמידי "אמירים" ששיתפו. לומדים רבים ניצלו את הטנדם לקפיצת מדרגה משמעותית בשטף שלהם ובביטחון לפעול בשפה, כולל כהכנה לחילופי סטודנטים. מה גם שלא מדובר בתרגול טכני אלא במפגש עם חבר.ה חדש.ה והיכרות תרבותית שנוטה להעמיק ככל שהקשר נבנה. כמובן שעבור השותפ.ה מדובר בחוויה משמעותית ביותר, בין אם מדובר בסטודנט שמתארח בארץ ולא תמיד מצליח להכיר מקומיים ובין אם מדובר בשותפ.ה מרחוק (ראו להלן), שלא זוכה לתקשר בעברית באופן יומיומי. חלק מהמשתתפים בוחרים לשמור על קשר גם לאחר סיום הסמסטר המשותף בפרויקט, אפילו לאורך שנים.

השיבוצים נערכים על-פי תחומי עניין משותפים ובקשות לוגיסטיות כגון מועד ומיקום מועדף לפגישות. ההנחיה היא להיפגש בכל שבוע במשך עשרה שבועות לפחות, בשעה קבועה, כדי לשמור על שגרה ולהגיע למסה קריטית של תרגול משותף. במשך חצי מהפגישה משוחחים רק בשפה אחת, ובחצי השני רק בשנייה. לכלל המשתתפים נשלחות הנחיות מפורטות הכוללות הצעות לתיאום ציפיות, נושאי שיחה והפעלות משותפות. כמו כן למעוניינים מוצע סיוע פרטני של מארגני הפרויקט.טנדם 1

שיתופי פעולה עם מוסדות מובילים בחו"ל

במהלך תקופת הלמידה מרחוק נפתחו הזדמנויות חדשות ליצירת שותפויות טנדם בזום. עם החזרה לקמפוס, תלמידים רבים מעדיפים לחזור למתכונת של פנים אל פנים, אך ישנן גם אפשרויות אטרקטיביות ליצירת קשר עם שותפים במוסדות מובילים בחו"ל והניסיון עד כה מוצלח מאוד.

נכון להיום, במקביל לשותפים המבקרים בארץ לצורך לימודים או מחקר, יזמנו קשרי טנדם עם INALCO בפריז, עם אוניברסיטת Northwestern (במסגרת קורס הכתיבה באנגלית) ולאחרונה גם עם השותפים של היחידה ללימודי שפות באוניברסיטת Freie בברלין. אנו ממשיכים לבחון שותפויות נוספות בהתאם לביקוש מצד תלמידי "אמירים".

 

למידע נוסף על תכנית הטנדם, באתר היחידה ללימודי שפות, לחצו כאן.