חילופי סטודנטים

מתוך הכרה ביתרונות הרבים שבהתנסות בלימודים בחו"ל, תכנית "אמירים" מעודדת את הלומדים/ות בה לצאת לחילופי סטונדטים. בהתאם, התכנית מפנה לגמרי את הסמסטר הראשון בשנה ג' (בסמסטר זה לא מתקיימים קורסים ייעודיים של התכנית), כדי לאפשר לתלמידים/ות לצאת בשלב זה לחילופין.

שאיפתנו היא שתלמידי/ות התכנית ייצאו לחילופין במוסד דובר השפה שהם/ן למדו בשנים א' ו-ב' – ושבזכות הלימודים הללו, יוכלו ללמוד בשפת המקור של המוסד המארח. מצב בו מגיעים/ות תלמידים/ות למוסד שאינו דובר אנגלית, אך אין באפשרותם/ן ללמוד בשפת המקור מותיר, לרוב, מבחר קורסים מצומצם ביותר – לעתים קרובות קורסי מבוא כלליים, אשר אינם מתאימים לשלב מתקדם בתואר, לא כל שכן לסטודנטים/ות מצטיינים/ות.

במסגרת תכנית "אמירים", הקורסים הנלמדים בחו"ל יוכרו כקורסי בחירה (בכפוף לאישור של ראש/רכז התכנית), ואינם יכולים להחליף קורסים ייעודיים של התכנית.

היציאה לחילופין מתנהלת במסגרת תכנית ארסמוס+ והסכמים בילטראליים של האוניברסיטה. מדריך מידע ובו פירוט השלבים הנדרשים ליציאה לחילופין מופיע באתר המשרד הבינ"ל.

 

חילופי סטודנטים – תשע"ט

בשנת הלימודים תשע"ט, יצאו מספר תלמידות ותלמידי התכנית לחילופי סטודנטים במוסדות שונים בחו"ל:

יעל קולודני

yael

חזרתי מסמסטר חורף בברלין, שם למדתי משפטים באוניברסיטה החופשית ומדעי הרוח באוניברסיטת הומבולדט בסיועה הנדיב של מלגת ארסמוס+. עבורי זה היה הסמסטר האחרון לתואר, בשנה ד', לפני תחילת ההתמחות המשפטית. קשה לי לסכם חוויה כל כך משמעותית וייחודית, שעדיין מלווה אותי מידי יום ביומו מאז שחזרתי ארצה. אני חושבת שאין דרך טובה יותר לסיים את התואר ולהיפרד מתכנית אמירים. התכנית נתנה לי כלים אינטלקטואליים ואקדמיים שסייעו לי להעמיק ולהעשיר את חווית הלימודים והחיים בחו"ל, באופן שהתבטא הן בדרך שבה ניגשתי ללימודים בברלין והן בזווית המבט שבאמצעותה בחנתי את הסביבה, התרבות המקומית, המסורת האקדמית והנרטיב ההיסטורי בברלין. אני אסירת תודה על ההזדמנות לצאת לחילופים ומפצירה בכל מי שמתלבט להתנסות בחוויה המדהימה הזו.

 

שניר חדד

שנירשבתי מלוס אנג'לס לאחר שלמדתי משפטים ומדעי הרוח בסמסטר החורף ב-UCLA. אין הרבה חוויות יותר מאתגרות ומעניינות אשר מציעה האקדמיה, ודאי בתואר הראשון, כמו חילופי סטודנטים, אך מעבר לכך נדמה שהחילופים הם חלק אינטגרלי מתוכנית אמירים. אמירים אשר עוסקת בחילופי תרבויות, ידע ונקודות מבט מהווה הכנה נהדרת לשלב בו לומדים באוניברסיטה המושכת אליה אקדמאים מכל העולם ומציגה הזדמנויות מקצועיות אשר לא ניתן לקבל בארץ. מוסד אשר שפתו המרכזית מוכרת לישראלים ובוגר אמירים מוכן אליה הודות לקורסים דוברי אנגלית אשר היו במהלך השנים, מאפשרים לעבוד עם חוקרים מהשורה הראשונה. במקביל החוויה החברתית הכוללת לימודים עם סטודנטים מכל העולם ובמרחק עצום מישראל מאפשרת ניתוק והכרת תרבות וחברה של מהגרים כמו לוס אנג'לס וכן של סטודנטים אשר מרביתם נמצאים במרחק גדול מביתם. מדובר הייתה בבחירה חכמה לסיים את התואר בחילופים אלו אשר העשירו אותי ובמקביל הוכיחו לי את ההתקדמות אשר חוויתי בשנים האחרונות.

 

ניבה גולדברג

ניבהאני לומדת פסיכולוגיה ומדעי הרוח באוניברסיטת "הומבולדט" בברלין, יחד עם חברים טובים מתכנית "אמירים". הגעתי לכאן אחרי לימודי גרמנית וקורסים מכינים בנושאי ספרות ואמנות גרמנית וזיכרון קולקטיבי בגרמניה, שהסתיימו בנסיעה מסכמת לברלין. זה מאוד מיוחד להגיע לכאן כשיש לי לאן לחזור, אל מקומות, רעיונות והוגים שחקרנו יחד כקבוצה בסיור המסכם ובשיעורים, ועכשיו יש לי הזדמנות ללמוד עליהם בעצמי לעומק. לא תמיד יש אפשרות לעשות חילופי סטודנטים עם רקע בשפה ובתרבות של העיר, ואני מרגישה שההכנה המעמיקה של "אמירים" תאפשר לי לחוות את התרבות כאן קצת יותר מקרוב, עם יותר ידע והבנה. אני מרגישה שבהמון מובנים גם קורסים אחרים באמירים שעסקו בחוויית הגירה במרחב שפתי ותרבותי חדש יהיו פס הקול שלי כאן, של תקופת חיים חדשה ומסקרנת בניכר.

 

 

טליה וקשטיין

טליה

קוראים לי טליה וקשטיין, אני לומדת ספרות כללית והשוואתית ועושה חילופי סטודנטים באוניברסיטת הומבולדט בברלין. עבורי החילופים הם הזדמנות מעולה לחיות במקום שדובר את השפה שאני לומדת במסגרת התכנית וכך לשפר אותה.

 

 

 

 

רועי עופר זיו

רועי3

משלב אמירים עם היסטוריה, ולומד בחילופין באוניברסיטת הומבולדט. מתעניין במיוחד בהיסטוריה של מיניות, מגדר ונורמות של גבריות. לא יכול כבר לחכות לקיץ בברלין, לטייל ולתרגל את הגרמנית עם אנשים ולא עם עננים.

 

 

 

מאיה קריינר

מאיה

אני משלבת את תכנית אמירים עם החוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה. כעת אני לומדת היסטוריה באוניברסיטת הומבולדט, ברלין, ומתכננת להמשיך לתואר שני בחוג להיסטוריה של עם ישראל.

 

 

 

אסף רוט

asaf1אני אסף רוט, משלב אמירים וספרות כללית. את סמסטר האביב של השנה האחרונה שלי בתכנית אני מעביר בפריז ולומד בצרפתית. מדובר באתגר אנושי-אינטלקטואלי לא רק בגלל המשימה הסיזיפית של רכישת השפה, אלא גם בשל ההתנסות המאלפת בחוויית ההגירה.

 

 

 


 

יהונתן שר

יהונתןיהונתן שר, משלב עם החוג למדעי הקוגניציה. נמצא בחילופי סטודנטים באוניברסיטת SciencesPo בפריז. אני ממליץ מאד, למי שיכול, לבלות סמסטר בחילופים. מלבד האפשרות לחוות תרבות שונה לאורך זמן, ולתרגל שפה נלמדת, מסקרן גם לגלות סביבה אקדמית שונה, עם דרישות ומנהגים אחרים.