אודות

תכנית "אמירים" הינה תכנית הצטיינות ייחודית הנלמדת במדעי הרוח לצד התמחות בחוג לימודים נוסף. התכנית מאמצת גישה בין-תחומית בהנחיה של סגל הוראה מוביל דרך קורסים שנוצרו במיוחד עבור התכנית. הלימודים משלבים לימוד טקסטים ממורשות תרבותיות מגוונות, תוך חשיפה לגישות תיאורטיות שונות.

התכנית מציעה סיורים לימודיים בחו"ל במימון התכנית. שיתופי פעולה בשלוש השנים האחרונות הבשילו לנסיעות לימודיות בשנת הלימודים השלישית בתכנית. נסיעות בשנים הקרובות מיועדות לסין, להודו, ולאיטליה.

 

צרו קשר

אמירים - תכנית הצטיינות

יום א' 14.30-11.30, ימים ב'-ה' 13:00-10:00
טלפון: 5880031 -02
פקס: 5881890- 02

הר הצופים
ירושלים, 91905

 tsipib@savion.huji.ac.il

דבר ראש התכנית, פרופ' צחי זמיר

פרופ' צחי זמירתכנית "אמירים" שואפת להיות אחת מתכניות המצויינות הטובות בעולם. קבלה לתכנית יוקרתית זו, מעניקה לימוד עמוק ומגוון, המשלב הנאה, אתגר, הרחבת אופקים וחברות. בתור תכנית דגל של האוניברסיטה העברית, זוכה התכנית למשאבים רבים. כך למשל, שנה ג' של כל מחזור יוצאת לנסיעה לימודית בחו"ל כחלק מקורס אחד או יותר שמובילים לנסיעה. נסיעות קודמות היו לאנגליה ולגרמניה. נסיעות עתידיות מתכוננות לסין להודו ולאיטליה. תכנית "אמירים" מתאימה למי שמסוגל/ת לעמוד בדרישות לימודיות גבוהות לאורך זמן, ולמי שנכון/ה לייצר קהילה לומדת – קהילה סקרנית, תומכת, יוזמת ונלהבת.

 

אני רואה את תפקידי כראש התכנית ביצירת מערך קורסים עשיר, בבחירת צוות הוראה מחוייב, ובהכרות אישית עם כל הלומדות והלומדים בתכנית. מבחינתי, התכנית היא ישראלית – פעילויות וקורסים מסויימים מתמקדים באתגרים הקשורים בישראל העכשווית. אבל התכנית היא גם בעלת אופקים בינלאומיים, הבאים לידי ביטוי בדגש על לימוד שפות ועל עידוד לימוד קצר-מועד בחו"ל (בשנת הלימודים הנוכחית, שמונה סטודנטים/יות בתכנית לומדים/ות במשך סמסטר באוניברסיטה ארופאית). כיתות הלימוד קטנות (מחזור מוגבל לעשרים וחמישה סטודנטים/יות). לכן ניתן להתאים את הלימוד ללומד/ת, ולכך אני שואף. בנוסף, אני מקדיש מחשבה וזמן לפעילויות הלימודיות הלא-רשמיות של התכנית: סיורים, הצגות, הרצאות, ימי לימוד, ונסיעות משותפות. כל הפעילויות הללו נבחרות במשותף עם תלמידי/ות התכנית. שיתוף תלמידי/ות התכנית ביצירת התהליך הלימודי הוא היבט חיוני במצויינות שאנו מחפשים ליצור ולקדם.

    - פרופסור צחי זמיר, ראש תכנית אמירים

מבנה הלימודים

שנה א'                                                                                    

קורסים בין-תחומיים ייחודיים על שורשי התרבות המערבית (לדוגמה קורסים על היהדות והנצרות במבט בין-תחומי, קורס על המקרא בהקשרו ההיסטורי)                 

 • שפה זרה ברמת מתחילים                                                               
 • כתיבה אקדמית באנגלית

שנה ב'                                                                                     

קורסים בין-תחומיים ייחודיים בתחומים שונים, כולל התרבות המזרחית (לדוגמה קורסים על האיסלם, על הפילוסופיה הקונפוציאנית, ועל ההגות הפוליטית)

 • קורס תיאורטי "מפגשים קולוניאליים"          
 • עבודה סמינריונית
 • שפה זרה שנייה ברמת מתקדמים

שנה ג'

קורס בתחום השפה שהתלמיד(ה) למד(ה) בשנה א' וב'

4 קורסים בין-תחומיים ייחודיים (לדוגמה קורס על פאריס כמרכז אורבני מודרני וקורס על "תיאוריה ביקורת ודת")

קורסים נבחרים מהפקולטה ומהתוכנית ללימודי התרבות במדעי החברה (סמינרים מתקדמים של הב.א. וקורסי מ.א.)

 • סדנה מסכמת                                                                              
 • עבודה סמינריונית

החוג השני:

הרכיבו לעצמכם את התואר:

מסלול  דו- חוגי  המשלב לימודים עם חוג נוסף מתוך טבלת הצירופים.

 

מספר נ"ז לתואר: 60

ראשת התכנית:  פרופ' מארן ניהוף

                                                                         

מה עושים עם זה?

בוגרי החוג המשיכו את דרכם המקצועית במסלולים הבאים:

 • השתלבות במשרות מחקר והוראה באוניברסיטה העברית ובאוניברסיטאות מובילות אחרות (לדוגמה פרופ׳ אלישבע באומגרטן, האוניברסיטה העברית;  פרופ׳ אייל דביר, בוסטון קולג׳; פרופ׳ אודי זומר, אוניברסיטת תל אביב; פרופ׳ תמר זילבר, האוניברסיטה העברית; ד"ר ענת מילוא, אוניברסיטת בן-גוריון; פרופ' דניס סובולב, אוניברסיטת חיפה; ד״ר נעה סקה, האוניברסיטה העברית; ד"ר יהושע גרנט, האוניברסיטה העברית).
 • השתלבות בסקטור הציבורי במגוון משרות (מר יובל טלר, משרד האוצר; גב׳ נעה ליטמנוביץ; משרד ראש הממשלה; מר יוחנן פלסנר, ח״כ לשעבר; מר יאיר פרומר, משרד החוץ) .
 • כותבים ועורכים בתקשורת הישראלית (מר אביאל לינדר, העין השביעית; גב׳ נטע אלכסנדר, הארץ; מר מוטי פוגל, גלובס; גב׳ איילה פנייבסקי, עכבר העיר).
 • וגם: השתלבות בעמותות וארגונים חברתיים, בחינוך במערכת הפורמאלית והבלתי פורמאלית, בתאגידים פיננסיים, בתעשיית ההיי-טק, במערכת הבריאות הישראלית ובשירות הפסיכולוגי הציבורי והפרטי, במערכת המשפט ועוד.

פרטים מיוחדים

 • פטור משכר לימוד – קבלה לתכנית מזכה בפטור מתשלום שכר לימוד במהלך שלוש שנים.
 • מועדון אמירים: מסגרת של מפגשים חברתיים ואינטלקטואליים של כלל קהילת "אמירים". מפגשי המועדון כוללים הרצאות, דיונים, מופעי תרבות וסיורים בנושאים מגוונים. ההשתתפות במפגשי המועדון היא חובה ומתקיימת בשעה קבועה, אחת לחודש. בקביעת תכני המפגשים נעשית בתיאום הדוק עם וועד התכנית.
 • כתב עת "אמירות" – כתב העת של התכנית היוצא לאור אחת לשנה ובו פרסומים של כלל קהילת "אמירים". כתב העת נערך על ידי נציגות של שנה ג'.
 • לימודים באנגלית – תכנית אמירים מעודדת ידיעה מצוינת של השפה האנגלית גם בעל פה וגם בכתב. לימודי חברותא באנגלית, קורסים הנלמדים באנגלית, ומטלות ייעודיות באנגלית, אמורים לקדם מטרה זו.
 • שיתופי פעולה בין-לאומיים – התכנית מייחסת חשיבות מיוחדת להשתלבות בשיח של קהילות אקדמיות בחו"ל. אשתקד, שנה ג' יצאה לנסיעה שהוקדשה לתאטרון שייקספירי באנגליה, והשנה שנה ג' יצאה לסיור לימודי בברלין. בשנתיים הקודמות, יצאו כיתות לכנסים משותפים באוקספורד. הנסיעות המתוכננות לשנים הקרובות הן לסין, להודו, ולאיטליה. כל הנסיעות הללו הן במימון התכנית.
 • פעילויות העשרה – סיורים לימודיים בארץ ובחו"ל, סדנאות, מופעים מוסיקליים, מופעי תאטרון ומחול, וימי עיון.

 

קצת היסטוריה

נספר על תולדות התוכנית דרך זכרונות ראשיה

 

רות כ"ץ (1989-1995)

גדליהו סטרומזה (1995-1997)

דוד הד (1997-2000)

אסתר כהן (2000-2003)

דוד סתרן (2003-2007)

משה סלוחובסקי (2007-2012)

יהונתן גארב (2012-2014)

מארן ניהוף (2014-2017)

  

מזכרונותיה של רות כ"ץ

כשנתבקשתי להרכיב תכנית עבור תלמידים מצטיינים, סברתי שיש טעם ליצור תכנית שעיקרה "טיפוח מצוינות" ולנסותה תחילה בעזרת תלמידים שכבר הוכיחו את עצמם - בצורה זו או אחרת - לפני כניסתם לאוניברסיטה. 

בהינתן שאוניברסיטאות לעולם מעדיפות תלמידים מצטיינים, ומתוך הנחה שניתן לשפר את חשיבתם של כלל התלמידים (כולל של המצטיינים), חשבתי שכדאי לתת את הדעת לנושאים מרכזיים שיש בכוחם לשפר "חשיבה ביקורתית ואחראית," וזאת כתחליף ל"אשכולות ההעשרה" למיניהם. ששת הקורסים שנכללו בתוכנית בשנותיה הראשונות - שניים מידי שנה, לצד עיגונם של התלמידים בחוגים השונים – נבחרו, לפיכך, בקפידה. עיקרה של התוכנית היה להנהיר לתלמידים שעולם הידע מתפתח ונע במעין "כלים שלובים," ושהחשיבה "ההומניסטית" נוטלת חלק מרכזי בהעצמתו.

 

מזכרונותיו של גי סטרומזה

When I was asked to replace Prof. Ruth Katz, who had established the Amirim Program, I knew I was going to step into very big shoes. One of my major efforts was making the “Readings in Great Books,” which initially took up only a rather minor part, into a central component in the program. This course enabled us not only to provide a general education in the diverse fields of the humanities, but also to have the students practice oral and written expression. Most importantly, the students thus built confidence that they could read (usually in translation), and to some degree understand, classical texts from various cultures.

 

מזכרונותיה של אסתר כהן

הניהול של תכנית אמירים מעורר אצלי זיכרונות הן של קשיים כספיים והן של ההתלהבות והמסירות של המתרגלים והסטודנטים. זו היתה חוויה מלהיבה ומרתקת, אך גם קשה וכרוכה בעימותים. בעיקר זכורים לי הערבים המרתקים של ההרצאות והחוברות שמערכת אמירים הוציאה – יצירתיות במיטבה.

אי אפשר להגזים בחשיבותם ובתרומתם של המתרגלים. הם היו חוט הקשר בין הסטודנטים לביני, בין ראש תכנית אחד למשניהו, ובכלל בסיס התכנית. בלעדיהם התכנית לא יכולה היתה להתקיים.

 

מזכרונותיו של משה סלוחובסקי

נכנסתי לתכנית בנויה ומנוהלת היטב. קודמיי בתפקיד עיצבו את התכנים העיקריים: את הפריסה הרחבה של גופי ידע ומורשות תרבותיות, את חשיבות התרגול האינטנסיבי, ואת היחסים הבין אישיים החברותיים שמאפיינים את התכנית עד היום כקהילה לומדת, שבה מחיצות בין סגל אקדמי בכיר, סגל אקדמי זוטר, סגל מנהלי וסטודנטים נמוכות הרבה יותר מאשר בתכניות אוניברסיטאיות אחרות. באתי מבחינה זו אל המוכן.

במהלך שנותיי כראש התכנית החל שינוי רב משמעות במינון האקדמי של תלמידי התכנית, כשמספר התלמידים שהחוג השני בשלהם היה במדעי הרוח החל לרדת בצורה בולטת, והתכנית הפכה ליותר ויותר כלל-אוניברסיטאית. בנושא גופי הידע הנלמדים בתכנית, הרחבתי משום כך את מספר הקורסים שעסקו בתחומים של מדעי החברה. למרות שאמירים הינה תכנית למצטיינים במדעי הרוח, המחיצה הדיציפלינרית בין מדעי הרוח והחברה נראתה לי מלאכותית (ואכן, במקומות רבים בעולם היא אינה קיימת כלל), ושמחתי משום כך על האפשרות להגדיל את מספר הקורסים המתודולוגיים מהפקולטה האחרת ולצרף מרצים מעולים לסגל ההוראה גם אם הדבר בא על חשבון חלק מקורסי המורשות הספרותיות השונות שנלמדו בתכנית.

 

מזכרונותיו של יהונתן גארב

תקופתי כראש תכנית הייתה משמעותית ביותר עבורי שכן היא הביאה אותי במגע קרוב עם קהילה תוססת ויצירתית של סטודנטים, מתרגלים, מרצים ונשות סגל מנהלי. ראיתי את החזון של ראש התכנית בתור קול מוביל במעין הרמוניה של קולות של חברי הקהילה. לכן מטרתי העיקרית, במסגרת עיצוב "אליטה משרתת" של בוגרים מצטיינים שיביאו את העומק והרוחב של מדעי האדם לעמדות מפתח בחברה הישראלית, הייתה העצמה: העצמה של המרצים להעביר את הקורסים שתמיד חלמו להעביר, של הסטודנטים ליצור במידה מירבית של חופש את הקשרים בין "אלף הפרחים" (בלשון הפתגם הסיני), של ההיצע של התוכנית ושל המתרגלים ליטול אחריות ויוזמה. בדיאלוג עם הפקולטה והאוניברסיטה, ראיתי את תפקידי העיקרי בשמירה על העצמאות והריבונות הייחודית של התוכנית. ברמת התכנים, שאפתי לחזק את הדיאלוג בין מדעי הרוח למדעי החברה (במיוחד פסיכולוגיה) וכן לחזק את הוראת הדת, כיאה למוסד המצוי במרחב מקודש לארבע דתות עולמיות.