אודות

"אמירים" – תכנית המצטיינים הבין-תחומית במדעי הרוח

תכנית "אמירים" הינה תכנית לימודים ייחודית המיועדת לסטודנטים מצטיינים המעוניינים ללמוד מדעי הרוח לצד התמחות דיסציפלינארית בחוג לימודים נוסף. התכנית מאמצת גישה בין-תחומית בהנחיה של המורים המובילים בתחומם. התכנית משלבת לימוד טקסטים ממורשות תרבותיות מכל העולם עם חשיפה לגישות תיאורטיות שונות. התכנית עובדת בשיתוף פעולה צמוד עם אוניברסיטאות מובילות בעולם ומציעה סדנאות בחו"ל ולימוד בחברותא עם סטודנטים בחו"ל. לצד אלה, פלטפורמה אינטראקטיבית מאפשרת יצירת קשרים בין חברי הקהילה לבין בוגריה.

מספר חוג: 255

פקולטה: מדעי הרוח

קמפוס: הר הצופים

 

צרו קשר

אמירים - תכנית מצטיינים

יום א' 14.30-11.30, ימים ב'-ה' 13:00-10:00
טלפון: 5880031 -02
פקס: 5881890- 02

הר הצופים
ירושלים, 91905

 tsipib@savion.huji.ac.il

דברי ראשת החוג היוצאת, פרופ' מארן ניהוף

"את תכנית אמירים אני מנהלת כבר למעלה משנה וחצי ומאד נהנית מהעבודה עם הסטודנטים, המתרגלים, המרצים והצוות המנהלי. אני זוכה להוביל תכנית שמהווה בפועל קהילה מגובשת עם אין-סוף אנרגיות, רעיונות, יוזמות ושיתופי פעולה. בשנת הלימודים תשס"ו יושמה בתכנית אמירים רפורמה יסודית בתחומים רבים ואתם מוזמנים לראות את היבטיה בסעיפים השונים של האתר החדש שהקמנו.

דוגמאות של חידושים בתוכנית: עודדתי את המעורבות של הסטודנטים על ידי בחירת שני נציגים מכל מחזור שנפגשים איתי באופן קבוע, מציעים פעילות ומדווחים "מהשטח". לאחרונה הנציגים הובילו את העיצוב והריהוט של חדר המועדון החדש שלנו. בתחום ההוראה פתחתי את התוכנית לקורסי ב.א. ומ.א. של הפקולטה למדעי הרוח והתוכנית ללימודי התרבות במדעי החברה. אחרי שנתיים של לימודים אקסקלוסיביים בתוכנית, כל סטודנט(ית) בוחר(ת) מסלול לימודים יחודי בהתאם לתחומי העניין שלו(ה). גם יזמתי שיטות הוראה חדשות, כגון לימוד בחברותא באנגלית. אני שמחה מאוד על שיתופי הפעולה הבין-לאומיים שאנחנו מקיימים השנה עם האוניברסיטות באוקספורד והרווארד. בעיניי זו דרך נפלאה להעשיר את החוויה הלימודית והאנושית של הסטודנטים.

יש עוד תוכניות במגירה ואני מצפה בשמחה להמשך העבודה בתוכנית."

פרופסור מארן ניהוף

    -פרופסור מארן ניהוף, ראשת תכנית אמירים

מבנה הלימודים

שנה א'                                                                                    

קורסים בין-תחומיים ייחודיים על שורשי התרבות המערבית (לדוגמה קורסים על היהדות והנצרות במבט בין-תחומי, קורס על המקרא בהקשרו ההיסטורי)                 

 • שפה זרה ברמת מתחילים                                                               
 • כתיבה אקדמית באנגלית

שנה ב'                                                                                     

קורסים בין-תחומיים ייחודיים בתחומים שונים, כולל התרבות המזרחית (לדוגמה קורסים על האיסלם, על הפילוסופיה הקונפוציאנית, ועל ההגות הפוליטית)

 • קורס תיאורטי "מפגשים קולוניאליים"          
 • עבודה סמינריונית
 • שפה זרה שנייה ברמת מתקדמים

שנה ג'

קורס בתחום השפה שהתלמיד(ה) למד(ה) בשנה א' וב'

4 קורסים בין-תחומיים ייחודיים (לדוגמה קורס על פאריס כמרכז אורבני מודרני וקורס על "תיאוריה ביקורת ודת")

קורסים נבחרים מהפקולטה ומהתוכנית ללימודי התרבות במדעי החברה (סמינרים מתקדמים של הב.א. וקורסי מ.א.)

 • סדנה מסכמת                                                                              
 • עבודה סמינריונית

החוג השני:

הרכיבו לעצמכם את התואר:

מסלול  דו- חוגי  המשלב לימודים עם חוג נוסף מתוך טבלת הצירופים.

 

מספר נ"ז לתואר: 60

ראשת התכנית:  פרופ' מארן ניהוף

                                                                         

מה עושים עם זה?

בוגרי החוג המשיכו את דרכם המקצועית במסלולים הבאים:

 • השתלבות במשרות מחקר והוראה באוניברסיטה העברית ובאוניברסיטאות מובילות אחרות (לדוגמה פרופ׳ אלישבע באומגרטן, האוניברסיטה העברית;  פרופ׳ אייל דביר, בוסטון קולג׳; פרופ׳ אודי זומר, אוניברסיטת תל אביב; פרופ׳ תמר זילבר, האוניברסיטה העברית; ד"ר ענת מילוא, אוניברסיטת בן-גוריון; פרופ' דניס סובולב, אוניברסיטת חיפה; ד״ר נעה סקה, האוניברסיטה העברית; ד"ר יהושע גרנט, האוניברסיטה העברית).
 • השתלבות בסקטור הציבורי במגוון משרות (מר יובל טלר, משרד האוצר; גב׳ נעה ליטמנוביץ; משרד ראש הממשלה; מר יוחנן פלסנר, ח״כ לשעבר; מר יאיר פרומר, משרד החוץ) .
 • כותבים ועורכים בתקשורת הישראלית (מר אביאל לינדר, העין השביעית; גב׳ נטע אלכסנדר, הארץ; מר מוטי פוגל, גלובס; גב׳ איילה פנייבסקי, עכבר העיר).
 • וגם: השתלבות בעמותות וארגונים חברתיים, בחינוך במערכת הפורמאלית והבלתי פורמאלית, בתאגידים פיננסיים, בתעשיית ההיי-טק, במערכת הבריאות הישראלית ובשירות הפסיכולוגי הציבורי והפרטי, במערכת המשפט ועוד.

פרטים מיוחדים

 • פטור משכר לימוד: סטודנטים שיתקבלו לתכנית יהיו פטורים מתשלום שכר לימוד במהלך שלוש שנים.
 • מועדון אמירים: מסגרת של מפגשים חברתיים ואינטלקטואליים של תלמידי התכנית, מוריה ובוגריה. מפגשי המועדון כוללים הרצאות, דיונים, מופעי תרבות וסיורים בנושאים מגוונים. ההשתתפות במפגשי המועדון היא חובה ומתקיימת בשעה קבועה, אחת לחודש. הסטודנטים פעילים במועדון ובקביעת תכני המפגשים.
 • לימודים באנגלית: תוכנית אמירים מעודדת ידיעה מצוינת של השפה האנגלית הן בעל פה והן בכתב. לשם כך אנחנו מקיימים לימודי חברותא באנגלית, נותנים מטלות באנגלית ובשנה ב' וג' מציעים קורסים באנגלית.
 • שיתופי פעולה בין-לאומיים: התוכנית מייחסת חשיבות מיוחדת לשילוב תלמידיה בשיח של קהילות אקדמיות בחו"ל. השנה תלמידי שנה ג' נוסעים לאוקספורד לסדנת סטודנטים בנושא "מקורות הסמכות המוסרית – כאן ושם, אז ועכשיו". כמו כן, תלמידי שנה א' מקיימים לימוד משותף עם קורס מקביל באוניברסיטת הרווארד באמצעות שיחות וידאו. 
 • כנס תלמידי שנה ג': תלמידי שנה ג' עורכים כנס משולב בכנס הבוגרים בו הם מציגים בקבוצות של שלושה סטודנטים היבטים שונים של נושא אחד, פרי עבודת מחקר עצמאית. הכנס מעודד עבודה בין-תחומית בצוות ומפגין את תהליך הלמידה בתכנית. משפחות התלמידים וידידי התכנית מוזמנים.
 • אמירים בקהילה: מסגרת התנדבות של תלמידי התכנית בקהילה. כרגע ישנה קבוצה של תלמידי אמירים המתנדבים בשעות אחר הצהריים לסייע לתלמידים בבית ספר ירושלמי בשכונת מצוקה.
 • פעילויות העשרה: סיורים לימודיים בארץ ובחו"ל, סדנאות וימי עיון. 

קצת היסטוריה

נספר על תולדות התוכנית דרך זכרונות ראשיה

 

רות כ"ץ (1989-1995)

גדליהו סטרומזה (1995-1997)

דוד הד (1997-2000)

אסתר כהן (2000-2003)

דוד סתרן (2003-2007)

משה סלוחובסקי (2007-2012)

יהונתן גארב (2012-2014)

מארן ניהוף (2014-2017)

  

מזכרונותיה של רות כ"ץ

כשנתבקשתי להרכיב תכנית עבור תלמידים מצטיינים, סברתי שיש טעם ליצור תכנית שעיקרה "טיפוח מצוינות" ולנסותה תחילה בעזרת תלמידים שכבר הוכיחו את עצמם - בצורה זו או אחרת - לפני כניסתם לאוניברסיטה. 

בהינתן שאוניברסיטאות לעולם מעדיפות תלמידים מצטיינים, ומתוך הנחה שניתן לשפר את חשיבתם של כלל התלמידים (כולל של המצטיינים), חשבתי שכדאי לתת את הדעת לנושאים מרכזיים שיש בכוחם לשפר "חשיבה ביקורתית ואחראית," וזאת כתחליף ל"אשכולות ההעשרה" למיניהם. ששת הקורסים שנכללו בתוכנית בשנותיה הראשונות - שניים מידי שנה, לצד עיגונם של התלמידים בחוגים השונים – נבחרו, לפיכך, בקפידה. עיקרה של התוכנית היה להנהיר לתלמידים שעולם הידע מתפתח ונע במעין "כלים שלובים," ושהחשיבה "ההומניסטית" נוטלת חלק מרכזי בהעצמתו.

 

מזכרונותיו של גי סטרומזה

When I was asked to replace Prof. Ruth Katz, who had established the Amirim Program, I knew I was going to step into very big shoes. One of my major efforts was making the “Readings in Great Books,” which initially took up only a rather minor part, into a central component in the program. This course enabled us not only to provide a general education in the diverse fields of the humanities, but also to have the students practice oral and written expression. Most importantly, the students thus built confidence that they could read (usually in translation), and to some degree understand, classical texts from various cultures.

 

מזכרונותיה של אסתר כהן

הניהול של תכנית אמירים מעורר אצלי זיכרונות הן של קשיים כספיים והן של ההתלהבות והמסירות של המתרגלים והסטודנטים. זו היתה חוויה מלהיבה ומרתקת, אך גם קשה וכרוכה בעימותים. בעיקר זכורים לי הערבים המרתקים של ההרצאות והחוברות שמערכת אמירים הוציאה – יצירתיות במיטבה.

אי אפשר להגזים בחשיבותם ובתרומתם של המתרגלים. הם היו חוט הקשר בין הסטודנטים לביני, בין ראש תכנית אחד למשניהו, ובכלל בסיס התכנית. בלעדיהם התכנית לא יכולה היתה להתקיים.

 

מזכרונותיו של משה סלוחובסקי

נכנסתי לתכנית בנויה ומנוהלת היטב. קודמיי בתפקיד עיצבו את התכנים העיקריים: את הפריסה הרחבה של גופי ידע ומורשות תרבותיות, את חשיבות התרגול האינטנסיבי, ואת היחסים הבין אישיים החברותיים שמאפיינים את התכנית עד היום כקהילה לומדת, שבה מחיצות בין סגל אקדמי בכיר, סגל אקדמי זוטר, סגל מנהלי וסטודנטים נמוכות הרבה יותר מאשר בתכניות אוניברסיטאיות אחרות. באתי מבחינה זו אל המוכן.

במהלך שנותיי כראש התכנית החל שינוי רב משמעות במינון האקדמי של תלמידי התכנית, כשמספר התלמידים שהחוג השני בשלהם היה במדעי הרוח החל לרדת בצורה בולטת, והתכנית הפכה ליותר ויותר כלל-אוניברסיטאית. בנושא גופי הידע הנלמדים בתכנית, הרחבתי משום כך את מספר הקורסים שעסקו בתחומים של מדעי החברה. למרות שאמירים הינה תכנית למצטיינים במדעי הרוח, המחיצה הדיציפלינרית בין מדעי הרוח והחברה נראתה לי מלאכותית (ואכן, במקומות רבים בעולם היא אינה קיימת כלל), ושמחתי משום כך על האפשרות להגדיל את מספר הקורסים המתודולוגיים מהפקולטה האחרת ולצרף מרצים מעולים לסגל ההוראה גם אם הדבר בא על חשבון חלק מקורסי המורשות הספרותיות השונות שנלמדו בתכנית.

 

מזכרונותיו של יהונתן גארב

תקופתי כראש תכנית הייתה משמעותית ביותר עבורי שכן היא הביאה אותי במגע קרוב עם קהילה תוססת ויצירתית של סטודנטים, מתרגלים, מרצים ונשות סגל מנהלי. ראיתי את החזון של ראש התכנית בתור קול מוביל במעין הרמוניה של קולות של חברי הקהילה. לכן מטרתי העיקרית, במסגרת עיצוב "אליטה משרתת" של בוגרים מצטיינים שיביאו את העומק והרוחב של מדעי האדם לעמדות מפתח בחברה הישראלית, הייתה העצמה: העצמה של המרצים להעביר את הקורסים שתמיד חלמו להעביר, של הסטודנטים ליצור במידה מירבית של חופש את הקשרים בין "אלף הפרחים" (בלשון הפתגם הסיני), של ההיצע של התוכנית ושל המתרגלים ליטול אחריות ויוזמה. בדיאלוג עם הפקולטה והאוניברסיטה, ראיתי את תפקידי העיקרי בשמירה על העצמאות והריבונות הייחודית של התוכנית. ברמת התכנים, שאפתי לחזק את הדיאלוג בין מדעי הרוח למדעי החברה (במיוחד פסיכולוגיה) וכן לחזק את הוראת הדת, כיאה למוסד המצוי במרחב מקודש לארבע דתות עולמיות.